Opublikowany przez: monika.g 2019-06-12 00:53:29
Autor zdjęcia/źródło: Olejek rycynowy na twarz @ freepik.com
Olejek rycynowy pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis), który rośnie w Afryce i Indiach. Jest on produktem naturalnym o bardzo licznych właściwościach zdrowotnych oraz pielęgnacyjnych. Jest gęsty, bezbarwny, nie posiada smaku ani zapachu.
Olejek ma silne właściwości regeneracyjne, dlatego świetnie sprawdza się na włosach przesuszonych, łamliwych, pozbawionych blasku i zniszczonych codzienną stylizacją, słońcem oraz wiatrem. Olejek regeneruje włosy, odżywia, wygładza, nadaje blask i objętość. Zamyka też łuski włosa, co sprawia, że końcówki się nie rozdwajają. Aby uzyskać taki efekt musisz pamiętać, aby stosować go regularnie 1-2 razy w tygodniu. Nałóż go na włosy najlepiej wieczorem (bo ma on ciężką konsystencję) co najmniej na godzinę, możesz zostawić go również na całą noc. Następnie spłucz, a po wysuszeniu zobaczysz różnicę. Włosy będą się też łatwiej rozczesywać i nie będą się elektryzować. Możesz stosować go tylko na końcówki jako serum, na całej długości włosów lub nałożyć go również na skórę głowy. W ten sposób wzmocnisz cebulki włosów, które będą szybciej rosły. Podczas długotrwałego stosowania olejek również przyciemnia włosy.
Tak samo jak na włosy olejek działa również na brwi i rzęsy. Sprawia, że szybciej one rosną, regeneruje je, dzięki czemu są mocniejsze i grubsze oraz zapobiega ich wypadaniu. Regularnie stosowany, czyli codziennie rano lub wieczorem, przyciemnia brwi i rzęsy. Najlepiej nakładać niewielką ilość wacikiem lub wyczyszczoną szczoteczką po starym tuszu. Uważaj tylko, żeby nie dostał się on do oka, bo je podrażni i wywoła łzawienie, pieczenie i obrzęk.
Jeśli często robisz manicure lub pedicure, szczególnie hybrydowy i Twoje paznokcie są osłabione oraz łamliwe daj im odpocząć od lakierów, a w tym czasie zastosuj kurację z oleju rycynowego. Olej wzmocni je, zapobiegnie rozdwajaniu się i łamaniu oraz sprawi, że będą lśniące, długie i gładkie. Wmasowuj go w płytkę paznokcia oraz skórki, aby je nawilżyć i zapobiec rogowaceniu. Możesz nakładać go również wyczyszczonym pędzelkiem od starej odżywki czy lakieru do paznokci lub zwykłym pędzelkiem do makijażu.
Stosowany na twarz oczyszcza, regeneruje, zmiękcza i nawilża skórę oraz działa antybakteryjnie. Pomaga pozbyć się trądziku. W tym celu można stosować go punktowo na wypryski. Jest on również używany w metodzie OCM (Oil Cleansing Method), czyli oczyszczania twarzy za pomocą olejów. Tłuste oleje wnikają bowiem w zanieczyszczenia, rozpuszczają je i łatwiej jest je w ten sposób usunąć. Metoda ta polega na nałożeniu olejku na twarz wacikiem. Olejek rycynowy powinien być połączony z innym olejem np. z pestek winogron dla cery suchej lub jojoba przy cerze tłustej w proporcji 1 do 9 (1 część oleju rycynowego na 9 części innego oleju). Po nałożeniu mieszanki oleje zmyj przykładając do twarzy ręcznik zmoczony w ciepłej wodzie. Potrzymaj go na twarzy ok. 2 minuty, a następnie przetrzyj delikatnie skórę.
Najbardziej znane jest zastosowanie zdrowotne olejku rycynowego jako środka przeczyszczającego skutecznie likwidującego zaparcia. Wystarczy wypić 1-2 łyżki oleju, aby pobudzić perystaltykę jelit. Należy go jednak stosować bardzo ostrożnie i tylko doraźnie, ponieważ może on wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego. Okłady z olejku rycynowego pozwalają też zwalczyć bóle głowy, kręgosłupa i brzucha. Wystarczy podgrzać olejek i zanurzyć w nim ręcznik lub ściereczkę. Następnie odsączyć i taki okład położyć na bolące miejsce. Regularne stosowanie pozwala pozbyć się bólu.
Jednak nie stosuj olejku rycynowego wewnętrznie w czasie miesiączki oraz jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Możesz za to używać go zewnętrznie w celach pielęgnacyjnych, jednak najpierw sprawdź na małym fragmencie ciała czy nie wywoła on u Ciebie reakcji alergicznej.
ZOBACZ TAKŻE:
Kosmetyczka mamy: 8 rzeczy z apteki, które zastąpią drogie kosmetyki>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.